Čs. armáda 1938 - Pěchotní srub N-S 61 Chata

Přejít na obsah

Čs. armáda 1938

Čs. armáda
              


V roce 1938 se národ připravoval na oslavy dvacátého výročí vzniku republiky Československé, již 12. března
1938 ovšem Hitler připojuje Rakousko k nacistické třetí říši a čs. armáda reaguje, začíná boj o čas.


Čs. armáda v barvě (video)
Přichází ovšem září a Hitler se rozhoduje uskutečnit plán "Grun" jehož provedení má být uskutečněno rychlostí blesku s momentem překvapení, kdy německá armáda má během dvou až tří dní prorazit čs. obranu a na hranicích s Německem se ozývají první výstřely, jsou také první padlí a ranění.
V noci z 23. na 24. září 1938 vyhlašuje prezident Beneš mobilizaci, která znamená pro Hitlera konec ústupků a německému útlaku.
Samotnou mobilizaci lidé v Československu vítají, protože věří, že odvrátí útok německé armády a v pohraničí čs. armáda nastolí opět pořádek.
Celý svět v tu chvíli upřel své pohledy na skvěle probíhající čs. mobilizaci.
Čs. armáda byla na konci roku 1938 schopná odrazit jakýkoliv útok na čs. území a určitě by v prvních dnech války dokázala být těžkým soupeřem i německé armádě.
Během několika dní čítala čs. armáda přes milion vojáků, kteří měli k dispozici více, jak 800 tisíc pušek, 44 tisíc kulometů, tisíce děl.
Vzdušný prostor měly chránit protiletadlové kanóny a kulomety, na polní letiště byly přemístěny desítky stíhaček včetně Avie B-534.
Úderná část čs. armády měla k dispozici zhruba třistaapadesát lehkých tanků, hlavně LT vz. 35.
V pohraničí vojáci hraničářských pluků s pomocí jednotek stráže obrany státu již střežili hranice a na stěnách čs. pevností se objevily nápisy jako "TAK PŘÍSAHÁME , VYTRVÁME, NEDÁME SE"
Byl konec září 1938 a čs. vojáci na hranicích (pod útoky Freikorpsu) stáli tváří v tvář hitlerovské armádě, jejíž zvěrstva měla nejen Evropa teprve poznat, veškeré úsilí poté končí přijetím mnichovského diktátu a Československá armáda dostala rozkaz stáhnout se do vnitrozemí.
Čs. armáda v roce 1938 (video)
Z dostupných filmových materálů jsem také vytvořil krátkou prezentaci čs. armády a zejména její vystoupení v září 1938 a k vidění je těžké opevnění v Orlických horách, zvláštní zařízení na hranicích s Německem, zátarasy u Králického Sněžníku a Starého Města pod Králickým Sněžníkem, ale i ostatní složky čs. armády, např. letectvo, či horské jednotky.
Československé armádě byly dodávány nové zbraně, např.protitakové kanóny, intenzivně se připravovala sériová výroba nových tanků a probíhal vývoj stíhačky Avia B-35, kdy také čs. piloti a stíhací letadla Avia B-534 podtrhují vysoké odhodlání bránit republiku.
Armáda si dávala zejména v roce 1938 záležet na filmování různých přehlídek, či cvičeních, která se poté promítala civilnímu obyvatelstvu v kinech a armáda tak získávala obrovskou prestiž a uznání.
Poslední vojáci (Dokument České televize)
Dne 1. října 1938 je Mnichovská partie dohrána, demokracie v Evropě dostává mat, Československá vláda pod nátlakem přijímá mnichovský diktát a československá armáda dostává rozkaz opustit pohraničí včetně opevnění.
Čs. armáda nebyla poražena, ale přemožena zradou, která měla zachránit mír v Evropě, ve skutečnosti se válka pouze odložila na později.
Česká televize natočila v devadesátých letech jeden z nejlepších dokumentů o vojácích, kteří v září roku 1938 stáli u zbraní v opevnění, kam je republika postavila a své poslání brali jako poctu.
O to horší ovšem pro tyto vojáky bylo přijetí kapitulace. Jak se vlastně na tyto události dívají s odstupem času ?
Na osudné 30. září 1938 ovšem již nikdy nezapomněli , tyto dny je navždy poznamenaly.
Prameny a literatura:
Edice Pevnosti sv. 32-Mobilizovaná československá armáda 1938 (Dvůr Králové nad Labem 2010)
Armáda a Národ (Praha 1938)
Copyright © Spolek vojenské hitorie Borová 2018 Webmaster Roman Kubeček
Návrat na obsah